تاریخچه پوتا

 

تاریخچه پوتا

انجمن ارتوپدی حوادث صدمات اندام و ستون فقرات ایران در تاریخ ۱۷/۱۲/۸۲ با همت برخی از اساتید دانشگاه های تهران، شهید بهشتی و ایران تاسیس شد. هدف از ایجاد این انجمن ارتباط علمی، فنی ، تحقیقاتی و آموزشی و تبادل نظر بین محققان و متخصصان و سایر کارشناسانی که به نحوی با رشته ارتوپدی و تروما سرو کار دارند بوده است. در حال حاضر ۷ نفر اعضای هیئت مدیره و یک بازرس کار های مربوط به انجمن را عهده دار می باشند که هر ۳ سال یک بار انتخاب می شوند. جمعی از پیشکسوتان ارتوپدی و رشته های پزشکی دیگر و هیئت مدیره های قبلی هیئت امنای POTA را تشکیل می دهند. جلسه هیئت امنا سالی یک بار تشکیل می شود.

این انجمن عهده دار فعالیت های علمی متعددی با توجه به اهداف اولیه آن به شرح زیر می باشد.

همایش ها :

از سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۸۷ کنفرانس های ماهیانه با عناوین مختلف ترومای ارتوپدی در بیمارستان آتیه با حضور متخصصین ارتوپدی تشکیل می گردید.از سال ۱۳۸۸ تا کنون همایش های فصلی POTA با عناوین تروما در ارتوپدی جایگزین همایش های ماهیانه شده است که سالی ۴ کنفرانس برگزار می گردد وتاکنون با استقبال متخصصین و رزیدنتهای ارتوپدی ادامه دارد. این همایش ها به صورت ارائه مقاله و بحث و سوال و جواب پیرامون هر مقاله و معرفی بیماران برگزار می شود.کلیه مطالب این همایش ۵ ساعته به صورت صوتی و تصویری ضبط شده و در اختیار شرکت کنندگان و سایر متقاضیان قرار می گیرد. گذشته از آن تمامی برنامه بصورت زنده جهت علاقمندان در تمامی کشور و خارج از کشور پخش می گردد.

برنامه سفر های استانی

هر سال دو سفر استانی با عنوان تور های علمی، تفریحی برگزار می شود. این سفرها با شرکت همکاران ارتوپد و خانواده آنها جهت آشنایی بیشتر و گرم تر گروه ارتو پد ی است. برنامه شامل یک روز دیدن جاذبه های تفریحی و توریستی و یک روز همایش علمی می باشد.

کارگاه پرستاری

هر سال ۴ کارگاه دو روزه پرستاری جهت یاد آوری و آموزش پرستار ها در رشته ارتو پدی بر گزار شده و در این برنامه همکاران پرستار با اصول علمی و عملی تروما و ارتوپدی آشنا می شوند.

برد پوتا

بین ارتوپد های داوطلب هر سال برد پوتا به صورت online و امتحان شفاهی برگزار و دو یا سه نفر اول جهت دیدن دوره ای کوتاه مدت به یکی از کشور های خارج فرستاده خواهند شد.

POTAs

POTA spine شاخه ای از پوتا می باشد که به منظور تعامل و افزایش و تبادل علمی همکاران جراح مغز و اعصاب و ارتوپد در رابطه با ترومای ستون فقرات تشکیل شده است.

پوتا و ATLS

در حال حاضردوره های ATLS وPH-TLS با همکاری انجمن پوتا و بیمارستان آتیه تحت نظر جامعه جراحان آمریکا بطور مرتب در حال برگزاری است. تمامی رشته های پزشکی می توانند در این دوره ها شرکت و گواهی نامه آن را که بین المللی می باشد دریافت کنند.

فعالیت های بین المللی پوتا و EFORT

پوتا یکی از انجمن های وابسته به افورت است. و هر ساله ریاست انجمن به دعوت افورت در جلسات هیئت مدیره آن که یک روز قبل از برگزاری کنگره سالیانه است شرکت می کند.

پوتا و DKOU (کنفرانس سالیانه انجمن ارتوپدی تروماتولوژی آلمان)

اکنون ۴ سال است که در قسمت بین المللی این کنفرانس POTA به طور اکتیو حضور دارد و برگزاری یک یا دو session را با حضور اساتید ایرانی برگزار می کند.
نشریات: نشریه پوتا مجله بین المللیJOSTrauma بوده که سالی ۴ شماره از این نشریه چاپمی شود و هدف آن بخصوص مسائل مربوط به تروما در کشور های در حال توسعه است. خوشحال می شویم مقالات خود را جهت چاپ به آدرس www.jostrauma.org. برای ما بفرستید.

دکمه بازگشت به بالا